Completed congress
OPENING FOR THE ABSTRACT SUBMISSIONS
SEPTEMBER 1, 2018
DEADLINE FOR THE ABSTRACT SUBMISSIONS
MARCH 16, 2019
Participation is limited to 120 participants

Program

30.05.2019
31.05.2019
01.06.2019
Show / Hidden Menu
Hours New Amphi Anatomy Building
Ground Floor Amphi 
Histology Building
Ground Floor Amphi
Anatomy Building
Anatomy Lab (3rd floor)
Anatomy Building
Anatomy Lab (Ground Floor) 
Histology Building
Ground Floor Meeting Room
08:00-08:30   Welcome        
08.30-10.00 Workshops (Please select one of the workshops you would like to participate from the workshops selection page)
  Motor Nerve Blocks in Spasticity Assessment and Treatment
Serdar Koçer
Rajiv Reebye
Rehabilitation in Spasticity
Alexander Geurts
Jasper den Boer
 Anatomy & BoNT-A Injection Techniques in Neck Region 
Laurent Tatu
Wolfgang Jost
Luis Filgueira
Peter Yotovski
Micheal Walch
Sebastian Schröder
Tobias Baeumer
Surgery of the Spastic Lower Limb
Paolo Zerbinati
 
10.00-10.30  Coffee Break
10:30-12:00 Workshops (Please select one of the workshops you would like to participate from the workshops selection page)
  Gait Abnormalities in Children with Cerebral Palsy
Elke Viehweger
BoNT-A in Pain Treatment
Daniele Ranoux
 
Upper Limb Anatomy & BoNT-A Injection Techniques
Luis Filgueria
Klemens Fheodoroff
Eric Maupas
Michael Walch
Serdar Koçer
Elise Wattendorf
Rajiv Reebye
Lalith Satkunam
 Dissection of Facial Muscles, BoNT-A in ENT Indications
Jerome Paris
 
12.00-13.30 Lunch
13.30-15.00 Workshops (Please select one of the workshops you would like to participate from the workshops selection page)
  Facial and Oromandibular Dystonias and Spasmodic Dysphonia
Marie Helene Marion 
Rehabilitation in Spasticity
Alexander Geurts
Jasper den Boer
Lower Limb Anatomy & BoNT-A Injection Techniques
Luis Filgueira
Michael Walch
Serdar Koçer
Laurent Tatu
Eric Maupas
Rajiv Reebye
Sebastian Schröder

Lalith Satkunam
Surgery of the Spastic Upper Limb
Caroline Leclercq
 
15.00-15.30  Coffee Break
15.30-17.00 Workshops (Please select one of the workshops you would like to participate from the workshops selection page)
  Deep Brain Stimulation
Alain Kaelin
Gait Abnormalities in Children with Cerebral Palsy
Elke Viehweger
Upper Limb Anatomy & BoNT-A Injection Techniques
Luis Filgueria
Klemens Fheodoroff
Eric Maupas
Laurent Tatu
Michael Walch
Serdar Koçer
Elise Wattendorf
Tobias Baeumer
Lalith Satkunam
Surgery of the Spastic Lower Limb
Paolo Zerbinati
 
17.00 - 18.00   OPTIONAL

Rehabilitation in Writers Cramp
Jean Pierre Bleton
      OPTIONAL

Introduction to Ultrasound  Guided Injections Knobology - Optimisation of Image
Eric  Maupas, Faculty
Hours New Amphi Anatomy Building
Ground Floor Amphi 
Histology Building
Ground Floor Amphi
Anatomy Building
Anatomy Lab (3rd floor)
Anatomy Building
Anatomy Lab (Ground Floor) 
08.00-10.00 Plenary Session        
Chair : Marie Helene Marion
08.00-08.30  Introduction - How 30 Years of Botulinum Toxin Treatment Changed Our Understanding of Focal Dystonia

Marie Helene Marion


08.30-09.00 Motor Control & Pathophysiology of Spasticity
Alexander Geurts

09.00- 09.30 Muscle Architecture and Function
Luis Filgueira

09.30-10.00 Management of Spasticity in Cerebral Palsy
Sebastian Schröder
Elke Viehweger
10:00-10:30  Coffee Break
10:30-12.30 Plenary Session        
Chair : Wolfgang Jost
10.30-11.00 Cervical Dystonia Col Caput Concept
Wolfgang Jost

11.00-11.30 Expression of the Emotions: From Anatomical Dissection to Bont-a Injections, 2 Centuries of Research
Marie-Helene Marion

11.30-11.45 Focal Limb Dystonia
Alain Kaelin

11.45-12.15 Botulinum Toxin in ENT Indications
Jerome Paris

12.15-12.30 Botulinium Toxin in the Treatment of Sialorrhea
Wolfgang Jost
12.30-13.30 Lunch
13.30-15.00  Workshops (Please select one of the workshops you would like to participate from the workshops selection page)
  Motor Nerve Blocks in Spasticity Assessment and Treatment
Serdar Koçer
Rajiv Reebye
Deep Brain Stimulation
Michael Schüpbach
 Anatomy & BoNT-A Injection Techniques in Neck Region
Laurent Tatu
Wolfgang Jost
Luis Filgueira
Peter Yotovski Micheal Walch
Sebastian Schröder
Klemens Fheodoroff
 Dissection of Facial Muscles, BoNT-A in ENT Indications
Jerome Paris
15.00-15.30  Coffee Break
15.30-17.00 Workshops (Please select one of the workshops you would like to participate from the workshops selection page)
  BoNT-A in Pain Treatment
Daniele Ranoux
Facial and Oromandibular Dystonias and Spasmodic Dysphonia
Marie Helene Marion
Lower Limb Anatomy & BoNT-A Injection Techniques
Luis Filgueira
Michael Walch
Serdar Koçer
Eric Maupas
Rajiv Reebye
Lalith Satkunam
Tobias Baeumer
Surgery of the Spastic Upper Limb
Caroline Leclercq
17.00 - 18.00   OPTIONAL

Tailored Exercise Program in Cervical Dystonia
Jean Pierre Bleton
     
19:30 Cocktail ProlongeMensa Perolles
Hours New Amphi
08:30-10:45 Plenary Session
Chair: Caroline Leclercq

08.30-09.00 Upper Limb and Challenging Hand Spasticity

Lalith Satkhunam

09.00-09.30 Surgical Treatment of Spastic Upper Limb
Caroline Leclercq   
 
       
 09.30-10.00 Spasticity and Gait Abnormalities
Serdar Koçer

10.00-10.30 Surgical Treatment in Lower Limb Spasticity
Paolo Zerbinati 

10.30-10.45 DISCUSSION - Local Treatment or Surgery? 
10:45 - 11:15  Coffee Break
11:15-12:40 Plenary Session
Chair: Klemens Fheodoroff

11.15-11.45 Additional Treatment in Spasticity

Klemens Fheodoroff

11.45-12.15 Botulinum Toxin in Pain Management
Daniele Ranoux

12 :15 -12:30 The Basic Principles and Spesific Aspects of Rehabilitation in Cervical Dystonia
Jean Pierre Bleton

12:30 – 12:40 CONCLUSION
Alexander Geurts
12:40 – 13:30 Lunch